Wiadomości dla kategorii Instytut Fizyki

 • Nowe narzędzia chemii kwantowej

  Opublikowano dnia:
  31-08-2022
  Nowe narzędzia chemii kwantowej

  Nowe narzędzia obliczeniowe oparte na metodzie DMRG (density matrix renormalization group) powstaną w Zespole Chemii Kwantowej Instytutu Fizyki przy współpracy z naukowcami z Czeskiej Akademii Nauk.

 • Corning Day

  Opublikowano dnia:
  29-04-2022
  Corning Day

  Corning Day już 11 maja na Politechnice Łódzkiej! Ruszyły zapisy na praktyczne warsztaty dla studentów!

  Konkretne przykłady biznesowe i solidna dawka praktycznej wiedzy – to tylko niektóre z powodów, dla których warto wziąć udział w tegorocznym Corning Day!

 • Prestiżowe zaproszenie

  Opublikowano dnia:
  20-04-2022
  Prestiżowe zaproszenie

  Fascynujący świat kryształów biogenicznych

  Nasza koleżanka z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej, pani profesor Jolanta Prywer, została poproszona przez prestiżowe czasopismo Science do napisania artykułu o fascynujących obiektach naszego świata — kryształach biogenicznych.

 • Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim — nagranie

  Opublikowano dnia:
  14-03-2022
  Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim — nagranie

  Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu prof. Macieja Dunajskiego — „Cztery oblicza geometrii”.

 • Punkt informacyjno-rekrutacyjny dla studentów i pracowników ukraińskich uczelni

  Opublikowano dnia:
  04-03-2022
  Punkt informacyjno-rekrutacyjny dla studentów i pracowników ukraińskich uczelni

  Nr tel. stacjonarnego: +48 785 289 588
  Nr tel. komórkowego: +48 42 638 38 90
  Adres e-mail: ukraine@info.p.lodz.pl

  Adres:
  ul. Żwirki 36
  budynek A16
  90-539 Łodź

 • Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim

  Opublikowano dnia:
  02-03-2022
  Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim

  Z okazji obchodów dnia Liczby Pi, serdecznie zapraszamy na seminarium „Cztery oblicza geometrii” prof. Macieja Dunajskiego — absolwenta Wydziału FTIMS i Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Oxfordzie, obecnie profesora fizyki matematycznej na Uniwersytecie w Cambridge.

 • Dr Agnieszka Krzemińska-Kowalska otrzymała nagrodą Löwdin Postdoctoral Associate Award

  Opublikowano dnia:
  21-02-2022
  Dr Agnieszka Krzemińska-Kowalska otrzymała nagrodą Löwdin Postdoctoral Associate Award

  Dr inż. Agnieszka Krzemińska-Kowalska pracująca w Zespole Chemii Kwantowej w Instytucie Fizyki PŁ wraz z Prof. dr hab. inż. Katarzyną Pernal i Dr Michałem Hapka otrzymała nagrodę Löwdin Postdoctoral Associate Award na międzynarodowej konferencji Sanibel Sympozjum odbywającej się w dniach 13-18 luty 2022 r. na wyspie St. Simon, Georgia, USA.

 • Rusza program dla najzdolniejszych studentów Politechniki Łódzkiej!

  Opublikowano dnia:
  04-02-2022
  Rusza program dla najzdolniejszych studentów Politechniki Łódzkiej!

  Jesteś studentem pierwszego roku i chcesz sprawdzić się w roli naukowca?

  A może planujesz wyjechać za granicę i zdobywać doświadczenie w pracy laboratoryjnej?

  Program E2TOP to dla Ciebie najlepszy sposób na potęgowanie możliwości!

  Rekrutacja rusza już 9 lutego i potrwa do 16 lutego.

 • ​Ogłoszenie wyników Konkursu „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców”

  Opublikowano dnia:
  09-01-2022
  ​Ogłoszenie wyników Konkursu „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców”

  W ramach konkursu obejmującego program „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców” Politechniki Łódzkiej w dyscyplinie nauki fizyczne ogłoszonego przez Dyrektora Instytutu Fizyki PŁ 15 listopada 2021 roku, dotyczącego grantów wewnętrznych Politechniki Łódzkiej, przyznano dwa finansowania:

 • FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców

  Opublikowano dnia:
  09-11-2021
  FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców

  Dyrektor Instytutu Fizyki PŁ ogłasza konkurs na granty wewnętrzne w ramach programu „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców” Politechniki Łódzkiej w dyscyplinie nauki fizyczne.

 • Nowatorstwo i potencjane zastosowania odkrycia zespołu pod kierownictwem prof. Tomasza Czyszanowskiego dostrzeżone w artykule z serii News & Views zamieszczonym w Nature Photonics

  Opublikowano dnia:
  09-11-2021
  Nowatorstwo i potencjane zastosowania odkrycia zespołu pod kierownictwem prof. Tomasza Czyszanowskiego dostrzeżone w artykule z serii News & Views zamieszczonym w Nature Photonics

  W pracy "Boosting the output power of large-aperture lasers by breaking their circular symmetry" opublikowanej w Optica1, zespół naukowców z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej, Sieci Łukasiewicz-IMiF, Technical University Berlin i Universitat de les Illes Balears, pracujących pod kierownictwem prof. Tomasza Czyszanowskiego, opisał odkrycie nowego zjawiska polegającego na zwiększeniu mocy optycznej emitowanej przez lasery VCSEL w wyniku złamania ich symetrii cylindrycznej.

 • Nagrodzona praca magisterska

  Opublikowano dnia:
  26-10-2021
  Nagrodzona praca magisterska

  Podczas XXIII Conference on Liquid Crystals, Chemistry, Physics and Applications, która odbyła się w dniach 18 – 22 października 2021 w Karpaczu, nasz absolwent i obecnie doktorant Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej PŁ, mgr inż. Michał Szmigielski otrzymał dyplom za zajęcie II miejsca w Konkursie Polskiego Towarzystwa Ciekłokrystalicznego „na najlepszą pracę magisterską z zakresu ciekłych kryształów”.

 • Noc Innowacji 2021

  Opublikowano dnia:
  17-09-2021
  Noc Innowacji 2021

  Zapraszamy na warsztaty i pokazy organizowane z okazji Nocy Innowacji na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.

  Czas wydarzenia: 9 października 2021, godz. 19:00–22:00

  Miejsce wydarzenia: Politechnika Łódzka, budynek Instytutu Fizyki, ul. Wólczańska 217/221, Łódź

  REJESTRACJA I PROGRAM WYDARZENIA

 • POTOR7

  Opublikowano dnia:
  04-09-2021
  POTOR7

  W dniach 20-23.09.2021 Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej ma zaszczyt gościć VII doroczną konferencję Polskiego Towarzystwa Relatywistycznego. Więcej informacji na stronie konferencji.

 • Prestiżowe zaproszenie

  Opublikowano dnia:
  02-06-2021
  Prestiżowe zaproszenie

  Prof. Katarzyna Pernal, fot. arch. prywatne

  Prof. dr hab. Katarzyna Pernal została zaproszona do napisania artykułu przedstawiającego postęp w dziedzinie struktury elektronowej. Zaproszenie wystosowało czasopismo Nature Reviews Chemistry. Jest to czasopismo o dużym zasięgu, znacznym wpływie i ustabilizowanej renomie.

 • Nominowanie do "Polskiego Nobla"

  Opublikowano dnia:
  02-06-2021
  Nominowanie do "Polskiego Nobla"

  Prof. Katarzyna Pernal, fot. arch. prywatne

  Nasza koleżanka Prof. dr hab. Katarzyna Pernal, która jest autorką nowatorskich badań w dziedzinie teorii struktury elektronowej, znalazła się w gronie 12 kandydatów nominowanych do pierwszej edycji Nagrody Heisiga, nazywanej "Polskim Noblem".

 • Dzień Wydziału FTIMS

  Opublikowano dnia:
  12-04-2021
  Dzień Wydziału FTIMS

  Dzień Wydziału FTIMS jest wydarzeniem organizowanym przez Wydziałową Radę Samorządu Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Jednostka współpracuje z firmami zewnętrznymi, takimi jak BinarApps, HTD Health, Commerzbank, MakoLab czy Accenture, oraz z pracownikami Instytutów Wydziału FTIMS Politechniki Łódzkiej. Wydarzenie kierowane jest do studentów, którzy poszukują ofert pracy lub stażu/praktyk wakacyjnych, jak i do uczniów klas maturalnych, przed którymi stoi wybór dalszej ścieżki kształcenia na studiach wyższych. Tegoroczna edycja Dnia Wydziału FTIMS odbędzie się w dniach 26.04 - 30.04 Więcej informacji znajduję się na wydarzeniu na Facebooku, gdzie podawane są najświeższe wiadomości: https://www.facebook.com/events/266137805193397.

 • Zapraszenie na spotkania z ekspertkami – absolwentkami Politechniki Łódzkiej – w ramach Perspektywy Women in Tech Summit

  Opublikowano dnia:
  04-12-2020
  Zapraszenie na spotkania z ekspertkami – absolwentkami Politechniki Łódzkiej – w ramach Perspektywy Women in Tech Summit

  Joanna Polus, Dyrektor Jakości EMEA w Corning oraz Katarzyna Pakuła-Nockowska, Starszy Specjalista ds. Jakości EMEA wystąpią podczas Perspektywy Women in Tech Summit obok ekspertów z organizacji takich jak: Facebook, Netflix, NASA czy Amazon. Specjalistki są absolwentkami Politechniki Łódzkiej. Joanna Polus ukończyła Centrum Kształcenia Międzynarodowego, a Katarzyna Pakuła-Nockowska – Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Przedstawicielki Corning poprowadzą warsztat: „The Glass Age – topologies and elements of fiber optic telecom networks”.

 • PŁ w Europejskim Centrum Doskonałości

  Opublikowano dnia:
  04-11-2020
  PŁ w Europejskim Centrum Doskonałości

  Naukowcy z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej są zaangażowani w tworzenie programów do symulacji kwantowych, które będą wykorzystane do powstających komputerów zdolnych do osiągnięcia mocy obliczeniowej 1 eksaflopsa tj. 1 000 000 000 000 000 000 lub 1×10 18 operacji na sekundę!

 • Pierwszy w Polsce prototyp lasera VCSEL

  Opublikowano dnia:
  08-06-2020
  Pierwszy w Polsce prototyp lasera VCSEL

  Koleżanki i koledzy z Zespołu Fotoniki pod kierunkiem prof. Tomasza Czyszanowskiego we współpracy z Politechniką Warszawską oraz partnerem przemysłowym, firmą VIGO System, opracowali prototyp lasera z pionową wnęką rezonansową - VCSEL. Więcej szczegółów tutaj.

 • Nagroda Ministra dla Zespołu Chemii Kwantowej

  Opublikowano dnia:
  12-03-2020
  Nagroda Ministra dla Zespołu Chemii Kwantowej

  Członkowie Zespołu Chemii Kwantowej działającego w naszym instytucie, pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Katarzyny Pernal w składzie: dr inż. Ewa Pastorczak, dr Michał Hapka otrzymali nagrodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.

 • Poszukiwany doktorant/doktorantka

  Opublikowano dnia:
  05-01-2020
  Poszukiwany doktorant/doktorantka

  Instytut Fizyki ogłasza nabór doktorantów w projekcie „Podfalowe siatki MHCG jako aktywne zwierciadła
  dla nowej klasy kwantowych laserów kaskadowych z pionową wnęką rezonansową”

 • Warsztaty dla studentów w ramach Corning Day

  Opublikowano dnia:
  21-11-2019
  Warsztaty dla studentów w ramach Corning Day

  Zapraszamy prowadzonymi przez Firmę Corning w ramach wydarzenia Corning Day w dniu 28 listopada.

 • Corning Day

  Opublikowano dnia:
  21-11-2019
  Corning Day

  Zapraszamy studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej na CORNING DAY Inżynier Przyszłości w Perspektywie Przemysłu 4.0 w dniu 28 listopada 2019 o godz. 12:00 w audytorium F10.

 • Oferta pracy dla post-doca

  Opublikowano dnia:
  20-11-2019
  Oferta pracy dla post-doca

  Instytut Fizyki ogłasza nabór na stanowisko typu post-doc w projekcie „Fotoniczny procesor analogowy wykorzystujący nieliniową odpowiedź laserów VCSEL”

 • Konkurs na stypendystę w projekcie badawczym

  Opublikowano dnia:
  02-10-2019
  Konkurs na stypendystę w projekcie badawczym

  Nazwa jednostki: Instytut Fizyki, Politechnika Łódzka

  Nazwa stanowiska: student stypendysta

 • Konkurs na stanowisko typu post-doc

  Opublikowano dnia:
  11-09-2019
  Konkurs na stanowisko typu post-doc

  Konkurs na stanowisko typu post-doc w ramach projektu badawczego NCN OPUS: "Funkcjonał gęstości par i gęstości elektronowej dla efektywnego opisu powierzchni energii potencjalnej stanów wzbudzonych cząsteczek". Kierownik projektu: Oleg Gritsenko.

 • Nominacja profesorska!

  Opublikowano dnia:
  26-08-2019
  Nominacja profesorska!

  W dniu 25 czewca 2019 r. naszej koleżance dr hab. inż. Jolancie Prywer prof. PŁ został nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora nauk fizycznych.

  Gratulacje!

 • Nowy profesor!

  Opublikowano dnia:
  22-05-2019
  Nowy profesor!

  W dniu 9 maja 2019 r. naszemu koledze dr hab. inż. Tomaszowi Czyszanowskiemu prof. PŁ został nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora nauk fizycznych.

  Gratulacje!

 • Oferta pracy dla post-doca

  Opublikowano dnia:
  01-03-2019
  Oferta pracy dla post-doca

  Instytut Fizyki ogłasza nabór na stanowisko typu post-doc w projekcie „Siatki podfalowe jako ultracienkie zwierciadła laserów typu VCSEL”.

 • Oferta pracy dla doktoranta/doktorantki

  Opublikowano dnia:
  01-03-2019
  Oferta pracy dla doktoranta/doktorantki

  Instytut Fizyki ogłasza nabór na stanowisko doktoranta, studenta - stypendysty w projekcie „Siatki podfalowe jako ultracienkie zwierciadła laserów typu VCSEL”.

 • Corning Day

  Opublikowano dnia:
  29-11-2018
  Corning Day

  W środę 5 grudnia na Politechnice Łódzkiej odbędzie się Corning Day. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:10 w sali F10 w Instytucie Informatyki (III piętro). Dla pierwszych 50 studentów, którzy przyjdą na to wydarzenie czekają niespodzianki.

 • Nowy doktor

  Opublikowano dnia:
  22-06-2018
  Nowy doktor

  Absolwent studiów doktoranckich na kierunku Fizyka Techniczna mgr inż. Przemysław Brzykcy w dniu 7 kwietna 2018 obronił pracę doktorską z fizyki. Praca została wykonana w Instytucie Fizyki pod kierunkiem dr hab. inż. Jaromira Tośka

  Gratulacje!

 • Stanowisko typu post-doc

  Opublikowano dnia:
  21-05-2018
  Stanowisko typu post-doc

  Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej oferuje stanowisko typu post-doc w projekcie ,,Dynamiczny model lasera VCSEL przeznaczonego do systemów optycznego przesyłu danych na małe odległości''. Oferty należy wysyłać pocztą elektroniczną na adres michal.wasiak@p.lodz.pl do 4 czerwca 2018 r.

 • ​Corning Day na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej już 10 maja!

  Opublikowano dnia:
  07-05-2018
  ​Corning Day na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej już 10 maja!

  Płatne programy stażowe, po których ponad połowa uczestników otrzymuje propozycję zatrudnienia, możliwość przygotowania pracy dyplomowej we współpracy z firmą, cykl eksperckich warsztatów i wykładów – to tylko niektóre z możliwości, jakie oferuje studentom firma Corning. Przyjdź 10 maja na stoisko Corning i dowiedz się, co amerykańska firma może Ci zaoferować!

 • Nowy Doktor Habilitowany

  Opublikowano dnia:
  27-04-2018
  Nowy Doktor Habilitowany

  W dniu 26 kwietnia 2018 r. Rada Naukowa Instytutu Fizyki PAN nadała dr. inż. Michałowi Wasiakowi stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk fizycznych w  dyscyplinie fizyka. W związku z tym składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

 • Habilitacja pracownika Inytutu

  Opublikowano dnia:
  23-04-2018
  Habilitacja pracownika Inytutu

  Pracownik Instytutu Fizyki, dr inż. Maciej Dems uzyskał w dniu 19 lutego br. stopień naukowy doktora habilitowanego w obszarze nauk ścisłych w dziedzinie nauk fizycznych w dyscyplinie fizyka.

  Gratulujemy!

 • Dofinansowanie z programu HOMING

  Opublikowano dnia:
  20-03-2018
  Dofinansowanie z programu HOMING

  12 młodych doktorów otrzymało dofinansowanie z programu HOMING na realizację innowacyjnych projektów jest wśród nich nasza koleżanka dr inż. Paulina Komar, która powróciła do Polski, aby tu realizować swoje badania. Więcej informacji na stronie PAP.

 • Nowy doktor!

  Opublikowano dnia:
  13-03-2018
  Nowy doktor!

  Jako pierwszy absolwent studiów doktoranckich na kierunku Fizyka Techniczna w dniu 1 marca, pracę doktorską z fizyki obronił z wyróżnieniem mgr inż. Marcin Olszyński. Praca została wykonana w Instytucie Fizyki pod kierunkiem dr hab. inż. Jolanty Prywer prof. PŁ.

  Gratulacje!

 • Stypendium - nabór do 1 marca

  Opublikowano dnia:
  06-02-2018
  Stypendium - nabór do 1 marca

  Instytut Fizyki ogłasza nabór na stanowisko doktoranta, studenta - stypendysty w projekcie „Kwantowy laser kaskadowy z pionową wnęką rezonansową”.

 • Oferta pracy dla doktoranta w projekcie NCN

  Opublikowano dnia:
  01-02-2018
  Oferta pracy dla doktoranta w projekcie NCN

  Nazwa jednostki: Instytut Fizyki, Politechnika Łódzka

  Nazwa stanowiska: doktorant stypendysta

 • Udział naszych studentów w 9. Międzynarodowej Szkole Energetyki Jądrowej

  Opublikowano dnia:
  15-12-2017
  Udział naszych studentów w 9. Międzynarodowej Szkole Energetyki Jądrowej

  W dniach 14-17 listopada studenci kierunku Science and Technology wzięli udział w 9. Międzynarodowej Szkole Energetyki Jądrowej zorganizowanej przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

 • Nowy doktor!

  Opublikowano dnia:
  07-12-2017
  Nowy doktor!

  W dniu 6 grudnia pracę doktorską z fizyki obronił z wyróżnieniem nasz kolega mgr inż. Adam Sokół. Praca została wykonana w Instytucie Fizyki pod kierunkiem dr hab. inż. Roberta Sarzały prof. PŁ.

  Gratulacje!

 • Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra inż. Adama Sokoła

  Opublikowano dnia:
  01-12-2017
  Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra inż. Adama Sokoła

  W dniu 6.12.2017 r. o godz. 12.15 w Auli „Arena Magica” B14 (parter) w Instytucie Fizyki, przy ul. Wólczańskiej 219 w Łodzi odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra inż. Adama Sokoła zatytułowanej: "Modelowanie zjawisk fizycznych w optycznie pompowanych laserach typu VECSEL".

 • Konkurs na stanowisko typu post-doc

  Opublikowano dnia:
  20-11-2017
  Konkurs na stanowisko typu post-doc

  Konkurs na stanowisko typu post-doc w ramach projektu badawczego o numerze 2016/23/B/ST4/02848 pt: Opracowanie nowych metod obliczeniowych dla oddziaływań molekularnych w układach o charakterze wieloreferencyjnym. Kierownik projektu: prof. dr hab. Katarzyna Pernal

 • Nowa profesor!

  Opublikowano dnia:
  06-10-2017
  Nowa profesor!

  W dniu 23 września 2017 r. naszej koleżance dr hab inż. Katarzynie Pernal prof. PŁ został nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora nauk fizycznych.

  Gratulacje!

 • Mamy nowego doktora!

  Opublikowano dnia:
  26-09-2017
  Mamy nowego doktora!

  W dniu 26 września obronił pracę doktorską z fizyki nasz kolega mgr inż. Marcin Gębski. Praca została wykonana w Instytucie Fizyki pod kierunkiem dr hab. inż. Tomasza Czyszanowskiego prof. PŁ.

  Gratulacje!

 • Poszukiwany, poszukiwana: post-doc

  Opublikowano dnia:
  28-08-2017
  Poszukiwany, poszukiwana: post-doc

  Wymagania:

  Stopień doktorski w zakresie fizyki, informatyki lub matematyki oraz umiejętności dotyczące:

  - programowania w językach: C++ oraz pyton

  - rozwiązywania równań różniczkowych

  - podstaw technik symulacji komputerowych

  Mile widziana znajomość oprogramowania do modelowania urządzeń optoelektronicznych

 • List 50-ciu stypendystów MNiSW w sprawie Puszczy Białowieskiej

  Opublikowano dnia:
  03-07-2017
  List 50-ciu stypendystów MNiSW w sprawie Puszczy Białowieskiej

  Zamieszczamy treść listu Stypendystów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do Ministra Gowina w sprawie Puszczy Białowieskiej. Jednym z sygnatariuszy listu jest pracownik Instytutu Fizyki dr inż. Maciej Dems.

 • Poszukiwana doktorantka, poszukiwany doktorant!

  Opublikowano dnia:
  20-06-2017
  Poszukiwana doktorantka, poszukiwany doktorant!

  Instytut Fizyki ogłasza nabór na stanowisko student/doktorant - stypendysta w projekcie „Fotoniczny procesor analogowy wykorzystujący nieliniową odpowiedź laserów VCSEL”.

  Stypendysta będzie zaangażowany w prace naukowe prowadzone gościnnie w laboratoriach Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie - wiodącego ośrodka badawczego w Kraju.

 • Zakonczenie projektu MEGAFON

  Opublikowano dnia:
  13-06-2017
  Zakonczenie projektu MEGAFON

  10 czerwca 2017 w Instytucie Fizyki PŁ odbył się piknik, wieńczący trwający ponad trzy miesiące projekt „MEGAFON – Mega Fajne Odkrycia Naukowe”. Więcej informacji na stronie.

 • Poezja

  Opublikowano dnia:
  10-05-2017
  Poezja

  Ukazał się debiutancki tomik poezji dr hab. inż. Marioli Buczkowskiej z naszego instytutu. Więcej informacji o działalności naszej koleżanki w obszarze poezji znajduje się na stronie Wydawnictwa Politechniki Łódzkiej.

  Serdecznie Gratulujemy!

 • Nauka movi(e)

  Opublikowano dnia:
  10-04-2017
  Nauka movi(e)

  W serii publikacji pokazujących potencjał naukowy Politechniki Łódzkiej ukazał się film o pracy badawczej Prof. dr hab. Jolanty Prywer.

 • Mamy nowego doktora!

  Opublikowano dnia:
  24-03-2017
  Mamy nowego doktora!

  23. marca obronił pracę doktorską z chemii nasz kolega Koushik Chatterjee. 

  Praca została wykonana w Instytucie Fizyki pod kierunkiem prof. Katarzyny Pernal i dotyczy nowych narzędzi obliczeniowych dla chemii kwantowej.

  Gratulacje!

 • Seminarium mgr inż. Magdy Marciniak

  Opublikowano dnia:
  22-03-2017
  Seminarium mgr inż. Magdy Marciniak

  Serdecznie zapraszamy na seminarium doktoranckie pt. "Lasery VCSEL ze zwierciadłami HCG i MHCG", które wygłosi mgr inż. Magdalena Marciniak.

 • Stypendium w projekcie NCN

  Opublikowano dnia:
  15-03-2017
  Stypendium w projekcie NCN

  Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej poszukuje stypendysty do realizacji projektu NCN ,,Dynamiczny model lasera VCSEL przeznaczonego do systemów optycznego przesyłu danych na małe odległości''. Oferty należy wysyłać pocztą elektroniczną na adres michal.wasiak@p.lodz.pl  lub przynieść osobiście do 5 kwietnia 2017 r.

 • Seminarium profesora Fabio Baronio

  Opublikowano dnia:
  01-03-2017
  Seminarium profesora Fabio Baronio

  W dniu 8 marca o godz. 12.15 w sali Arena Magica odbędzie się krótkie seminarium profesora Fabio Baronio z Universitetà di Brescia (Włochy) na temat optycznych ciemnych fal zbójeckich (optical dark rouge waves).

 • MEGAFON

  Opublikowano dnia:
  27-02-2017
  MEGAFON

  Przez 4 miesiące – od marca do czerwca 2017 roku – w trzech jednostkach Politechniki Łódzkiej prowadzony będzie projekt pod nazwą „MEGAFON – Mega Fajne Odkrycia Naukowe”, dedykowany młodzieży gimnazjalnej z Łodzi i okolic.

 • Stanowisko typu post-doc

  Opublikowano dnia:
  16-12-2016
  Stanowisko typu post-doc

  Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej oferuje stanowisko typu post-doc w projekcie ,,Dynamiczny model lasera VCSEL przeznaczonego do systemów optycznego przesyłu danych na małe odległości''. Oferty należy wysyłać pocztą elektroniczną na adres michal.wasiak@p.lodz.pl do 8 stycznia 2017 r.

 • Stypendium dla doktoranta w projekcie NCN

  Opublikowano dnia:
  16-12-2016
  Stypendium dla doktoranta w projekcie NCN

  Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej poszukuje doktoranta do realizacji projektu ,,Dynamiczny model lasera VCSEL przeznaczonego do systemów optycznego przesyłu danych na małe odległości''. Oferty należy wysyłać pocztą elektroniczną na adres michal.wasiak@p.lodz.pl do 8 stycznia 2017 r.

 • Corning Day

  Opublikowano dnia:
  12-12-2016
  Corning Day

  Serdecznie zapraszamy Państwa na Corning Day w środę 14.12.2016r o godz. 12 w auli F10 w budynku B9. Podczas uroczystości firma Corning i PŁ podsumują dotychczasową współpracę i przedstawią studentom możliwości dalszej współpracy z firmą.

 • 40-lecie Wydziału FTIMS

  Opublikowano dnia:
  02-12-2016
  40-lecie Wydziału FTIMS

  1 grudnia 2016 roku wydział FTIMS Politechniki Łódzkiej, w skład którego wchodzą Instytut Fizyki, Instytut Matematyki i Instytut Informatyki, obchodził swoje 40-lecie.

 • Seminarium prof. Civalleri

  Opublikowano dnia:
  23-11-2016
  Seminarium prof. Civalleri

  Instytut Fizyki i Międzynarodowa Szkoła Doktorska PŁ zapraszają na seminarium:


  "Large scale hybrid HF/DFT calculations for solids with the CRYSTAL code"
  Bartolomeo Civalleri, Dipartimento di Chimica - Universita' di Torino

 • Startup Camp

  Opublikowano dnia:
  19-11-2016
  Startup Camp

  Masz pomysł i szukasz do niego finansowania? Chcesz budować zespół do realizacji wspólnych projektów? Przygotuj się do rozmowy z przedsiębiorcami i funduszami kapitałowymi czekającymi na Twoje pomysły.

 • Oferta pracy w projekcie „Fotoniczny procesor analogowy wykorzystujący nieliniową odpowiedź laserów VCSEL”

  Opublikowano dnia:
  20-10-2016
  Oferta pracy w projekcie „Fotoniczny procesor analogowy wykorzystujący nieliniową odpowiedź laserów VCSEL”

  Instytut Fizyki ogłasza nabór na stanowisko doktorant - stypendysta w projekcie „Fotoniczny procesor analogowy wykorzystujący nieliniową odpowiedź laserów VCSEL”.

 • Stypendium dla doktoranta w projekcie NCN

  Opublikowano dnia:
  14-10-2016
  Stypendium dla doktoranta w projekcie NCN

  Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej poszukuje doktoranta do realizacji projektu „Modelowanie nowych struktur laserów VCSEL wykonanych z zastosowaniem selektywnej oksydacji powierzchniowej wewnątrz wnęki rezonansowej, pod kątem uzyskania jednomodowej emisji dużej mocy”.

 • Pracownik IF w gronie najlepszych nauczycieli wydziału FTIMS

  Opublikowano dnia:
  22-12-2015
  Pracownik IF w gronie najlepszych nauczycieli wydziału FTIMS

  Dr inż. Michał Wasiak, pracownik Zespołu Fotoniki, został nominowany do nagrody Najlepszego Nauczyciela Wydziału FTIMS roku 2014/2015 i dzięki głosom studentów znalazł się w najlepszej trójce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy dydaktycznej!

 • Atom dla Nauki

  Opublikowano dnia:
  08-12-2015
  Atom dla Nauki

  Relacja z przebiegu Debat szkolnych, w ramach programu "Atom dla Nauki"

  W dniu 16 października w XX V Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Łodzi odbył się finał debat szkolnych dotyczących energetyki jądrowej. Wydarzenie zostało przygotowane i zrealizowane przez Politechniką Łódzką w ramach porozumienia z głównym organizatorem i sponsorem programu "Atom dla Nauki", Spółkę PGE EJ1, odpowiedzialną za wdrożenie programu i realizację budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

 • ​Oferta pracy

  Opublikowano dnia:
  07-12-2015
  ​Oferta pracy

  Instytut Fizyki ogłasza nabór dla doktorantów do realizacji projektu badawczego.

 • Wyróżnienia prac dyplomowych

  Opublikowano dnia:
  03-12-2015
  Wyróżnienia prac dyplomowych

  Dwie studentki otrzymały wyróżnienie w XXIV Konkursie PKOpto 2015 im. Profesora Adama Smolińskiego na najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki.

 • Udział naszych studentów w 8. Międzynarodowej Szkole Energetyki Jądrowej

  Opublikowano dnia:
  04-11-2015
  Udział naszych studentów w 8. Międzynarodowej Szkole Energetyki Jądrowej

  W dniach 26-30 października studenci kierunku Science and Technology wzięli udział w 8. Międzynarodowej Szkole Energetyki Jądrowej zorganizowanej przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

 • Nowa doktor habilitowana

  Opublikowano dnia:
  27-10-2015
  Nowa doktor habilitowana

  Miło nam poinformować, że Pani dr inż. Mariola Buczkowska, pracownik Instytutu Fizyki uzyskała w dniu 29 września br. stopień naukowy doktora habilitowanego w obszarze nauk ścisłych w dziedzinie nauk fizycznych w dyscyplinie fizyka. 

 • Seminarium

  Opublikowano dnia:
  26-10-2015
  Seminarium

  Uprzejmie zapraszam na seminarium naukowe, które odbędzie się 5 listopada 2015 r. w Auli Arena Magica o godz. 12/15, na którym prof. Keshra Sangwal wygłosi wykład p.t. "Charakterystyczne cechy krystalizacji przeciw-rozpuszczalnikowej".

 • Seminarium - kontynuacja

  Opublikowano dnia:
  21-10-2015
  Seminarium - kontynuacja

  Zespół Fizyki Teoretycznej serdecznie zaprasza na kontynuację wykładu prof. dr hab. Macieja Przanowskiego pt. Problem fazy w optyce kwantowej .

  Prelekcja odbędzie się w piątek, 30 października 2015r. w Auli Minor w nowym gmachu Instytutu Fizyki. Początek o godz. 11.15.

 • Prestiżowe wyróżnienie

  Opublikowano dnia:
  07-10-2015
  Prestiżowe wyróżnienie

  Dr hab. Katarzyna Pernal, profesor nadzwyczajny w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej, uhonorowana została Medalem International Academy of Quantum Molecular Science (IAQMS) za wybitny wkład do rozwoju metod chemii kwantowej i fizyki molekularnej.

 • Miss Profesor - Dziewczyny do nauki!

  Opublikowano dnia:
  02-10-2015
  Miss Profesor - Dziewczyny do nauki!

  Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Miss Profesor - Dziewczyny do nauki!”, które odbędzie się w Łodzi w klubo-kawiarni Niebostan (Piotrkowska 17), 16 października (start godz. 17:00). Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/755415261236892/

 • Podsumowanie Rewitalizacji FTIMS

  Opublikowano dnia:
  21-04-2015
  Podsumowanie Rewitalizacji FTIMS

  W dniu 28 kwietnia 2015 roku odbędzie się seminarium podsumowujące projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 pt. „Rewitalizacja fragmentu kampusu Politechniki Łódzkiej - renowacja, przebudowa i rozbudowa obiektów pofabrycznych dla celów dydaktyki Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej”.

 • Seminarium

  Opublikowano dnia:
  17-04-2015
  Seminarium

  Uprzejmie zapraszamy na wykład dra inż. Marcina Motyki z Katedry Fizyki Doświadczalnej Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej p.t. „Optymalizacja właściwości optycznych półprzewodnikowych heterozłączy i studni kwantowych z nieciągłością pasm typu drugiego”.

 • Obrona Rozprawy Doktorskiej mgr. inż. Macieja Kuca

  Opublikowano dnia:
  02-04-2015
  Obrona Rozprawy Doktorskiej mgr. inż. Macieja Kuca

  Miło nam jest powiadomić, że w dniu 2 kwietnia 2014 roku mgr inż. Maciej Kuc obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską na temat „Modelowanie zjawisk fizycznych w azotkowych laserach złączowych oraz ich matrycach”.

 • Wikiprojekt Politechnika Łódzka

  Opublikowano dnia:
  30-01-2015
  Wikiprojekt Politechnika Łódzka

  Korzystasz z Wikipedii? Studiujesz na PŁ?

  Bądź kreatywny!

  Zdobądź wiedzę, doświadczenie i punkty do CV!

 • Sesja specjalna organizowana przez IFPŁ

  Opublikowano dnia:
  26-01-2015
  Sesja specjalna organizowana przez IFPŁ

  Podczas najbliższej Krajowej Konferencji Elektroniki odbędzie się sesja specjalna pt. "Lasery półprzewodnikowe - wytwarzanie, modelowanie, zastosowanie" organizowana przez Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej.

 • Studenci dla młodzieży i dzieci

  Opublikowano dnia:
  23-01-2015
  Studenci dla młodzieży i dzieci

  Studenci Wydziału FTIMS kierunku Fizyka Techniczna w ramach zajęć dydaktycznych Fizyka doświadczalna III przygotowali pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Staryga projekt zatytułowany Eksperymenty dla młodzieży i dzieci. W dniu 16 stycznia 2015 roku odbyły się zajęcia praktyczne, na które to zajęcia zostali zaproszeni uczniowie klasy Vc ze Szkoły Podstawowej Nr 149 z klasami integracyjnymi im. Obrońców Westerplatte w Łodzi oraz dr Rafał Ledzion, który aktywnie uczestniczył w końcowym etapie realizacji projektu. Ze względu na profil szkoły (uczniowie trenują pływanie) pomyślano o zagadnieniach fizycznych związanych z hydrostatyką i hydrodynamiką.

 • Seminarium

  Opublikowano dnia:
  15-08-2014
  Seminarium

  W dniu 18 sierpnia odbędzie się seminarium prof. Pawła Kęblińskiego z Materials Science and Engineering Department Rensselaer Polytechnic Institute Troy, NY.  Seminarim odbędzie się w budynku dawnego Lodexu (B9) w sali F3 (parter) o godz. 12.15. Tytuł seminarium: "Interfacial Thermal Resistance".

  Serdecznie zapraszamy! 

 • Łódzkie Eureka

  Opublikowano dnia:
  17-04-2014
  Łódzkie Eureka

  Zakończył się XIV Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, którego tegoroczne hasło brzmiało: „Odkrywamy świat”. W trakcie festiwalowych dni odbyło się ponad 450 imprez, w których udział wzięło wielu naukowców, artystów i studentów.

 • Vermeer: XVII wieczny malarz czy fotograf?

  Opublikowano dnia:
  16-04-2014
  Vermeer: XVII wieczny malarz czy fotograf?

  W ramach obchodów Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki dniu 10 kwietnia 2014 roku odbyło się wiele wykładów na terenie Politechniki Łódzkiej. Z Instytutu Fizyki PŁ wykład wygłosił Pan dr hab. Tomasz Czyszanowski, prof. PŁ.

 • Seminarium

  Opublikowano dnia:
  03-04-2014
  Seminarium

  W dniu 3.04.2014 w audytorium F-1 o godz. 12/15 odbędzie się seminarium mgra. inż. Marcina Olszyńskiego w związku z planowanym otwarciem przewodu doktorskiego. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

 • Nasi studenci w Instytucie Paula Scherrera

  Opublikowano dnia:
  27-02-2014
  Nasi studenci w Instytucie Paula Scherrera

  W dniach 4-10 lutego nasi studenci — Agnieszka Sobczyk i Patryk Socha — brali udział w pracach nad satelitarnym systemem do pomiaru polaryzacji rozbłysków gamma. Zapraszamy do zapoznania się z ich relacją.

 • Jak powstaje RewiFTIMS

  Opublikowano dnia:
  24-02-2014
  Jak powstaje RewiFTIMS

  Film o postępach prac na budowie. Pokazane prace budowlane obejmują okres zaledwie kilku miesięcy. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu.

 • Film od Koła Naukowego Fizyków

  Opublikowano dnia:
  14-02-2014
  Film od Koła Naukowego Fizyków

  Studenci Koła Naukowego Fizyków rozpoczynają cykl filmów pokazujących ciekawą stronę fizyki. Zapraszam do obejrzenia pierwszego odcinka.

 • Wesołych Świąt

  Opublikowano dnia:
  20-12-2013
  Wesołych Świąt

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu ciepłej, rodzinnej atmosfery w tym niezwykłym czasie. Niech zaś Nowy Rok 2014 będzie dużo bardziej udany od 2013 i zarazem nieco gorszy od 2015.

 • Nowa strona Instytutu Fizyki

  Opublikowano dnia:
  30-10-2013
  Nowa strona Instytutu Fizyki

  Oddajemy w Państwa ręce nową stroną Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej, mając nadzieję, że jej odświeżone oblicze przyczyni się do popularyzacji fizyki wśród dzieci, młodzieży oraz partnerów Instytutu z kręgów biznesowych i akademickich.

Wyświetlaj Wszystko