Wiadomości dla kategorii Instytut Fizyki

• Nowe narzędzia chemii kwantowej

31-08-2022
    Nowe narzędzia chemii kwantowej

Nowe narzędzia obliczeniowe oparte na metodzie DMRG (density matrix renormalization group) powstaną w Zespole Chemii Kwantowej Instytutu Fizyki przy współpracy z naukowcami z Czeskiej Akademii Nauk.

• Corning Day

29-04-2022
    Corning Day

Corning Day już 11 maja na Politechnice Łódzkiej! Ruszyły zapisy na praktyczne warsztaty dla studentów!

Konkretne przykłady biznesowe i solidna dawka praktycznej wiedzy – to tylko niektóre z powodów, dla których warto wziąć udział w tegorocznym Corning Day!

20-04-2022

Fascynujący świat kryształów biogenicznych

Nasza koleżanka z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej, pani profesor Jolanta Prywer, została poproszona przez prestiżowe czasopismo Science do napisania artykułu o fascynujących obiektach naszego świata — kryształach biogenicznych.

• Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim — nagranie

14-03-2022
    Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim — nagranie

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu prof. Macieja Dunajskiego — „Cztery oblicza geometrii”.

• Punkt informacyjno-rekrutacyjny dla studentów i pracowników ukraińskich uczelni

04-03-2022
    Punkt informacyjno-rekrutacyjny dla studentów i pracowników ukraińskich uczelni

Nr tel. stacjonarnego: +48 785 289 588
    Nr tel. komórkowego: +48 42 638 38 90
    Adres e-mail: ukraine@info.p.lodz.pl

Adres:
    ul. Żwirki 36
    budynek A16
    90-539 Łodź

• Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim

02-03-2022
    Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim

Z okazji obchodów dnia Liczby Pi, serdecznie zapraszamy na seminarium „Cztery oblicza geometrii” prof. Macieja Dunajskiego — absolwenta Wydziału FTIMS i Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Oxfordzie, obecnie profesora fizyki matematycznej na Uniwersytecie w Cambridge.

• Dr Agnieszka Krzemińska-Kowalska otrzymała nagrodą Löwdin Postdoctoral Associate Award

21-02-2022

Dr inż. Agnieszka Krzemińska-Kowalska pracująca w Zespole Chemii Kwantowej w Instytucie Fizyki PŁ wraz z Prof. dr hab. inż. Katarzyną Pernal i Dr Michałem Hapka otrzymała nagrodę Löwdin Postdoctoral Associate Award na międzynarodowej konferencji Sanibel Sympozjum odbywającej się w dniach 13-18 luty 2022 r. na wyspie St. Simon, Georgia, USA.

• Rusza program dla najzdolniejszych studentów Politechniki Łódzkiej!

04-02-2022
    Rusza program dla najzdolniejszych studentów Politechniki Łódzkiej!

Jesteś studentem pierwszego roku i chcesz sprawdzić się w roli naukowca?

A może planujesz wyjechać za granicę i zdobywać doświadczenie w pracy laboratoryjnej?

Program E2TOP to dla Ciebie najlepszy sposób na potęgowanie możliwości!

Rekrutacja rusza już 9 lutego i potrwa do 16 lutego.

• ​Ogłoszenie wyników Konkursu „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców”

09-01-2022

W ramach konkursu obejmującego program „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców” Politechniki Łódzkiej w dyscyplinie nauki fizyczne ogłoszonego przez Dyrektora Instytutu Fizyki PŁ 15 listopada 2021 roku, dotyczącego grantów wewnętrznych Politechniki Łódzkiej, przyznano dwa finansowania:

• FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców

09-11-2021
    FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców

Dyrektor Instytutu Fizyki PŁ ogłasza konkurs na granty wewnętrzne w ramach programu „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców” Politechniki Łódzkiej w dyscyplinie nauki fizyczne.

• Nowatorstwo i potencjane zastosowania odkrycia zespołu pod kierownictwem prof. Tomasza Czyszanowskiego dostrzeżone w artykule z serii News & Views zamieszczonym w Nature Photonics

09-11-2021

W pracy "Boosting the output power of large-aperture lasers by breaking their circular symmetry" opublikowanej w Optica1, zespół naukowców z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej, Sieci Łukasiewicz-IMiF, Technical University Berlin i Universitat de les Illes Balears, pracujących pod kierownictwem prof. Tomasza Czyszanowskiego, opisał odkrycie nowego zjawiska polegającego na zwiększeniu mocy optycznej emitowanej przez lasery VCSEL w wyniku złamania ich symetrii cylindrycznej.

• Nagrodzona praca magisterska

26-10-2021
    Nagrodzona praca magisterska

Podczas XXIII Conference on Liquid Crystals, Chemistry, Physics and Applications, która odbyła się w dniach 18 – 22 października 2021 w Karpaczu, nasz absolwent i obecnie doktorant Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej PŁ, mgr inż. Michał Szmigielski otrzymał dyplom za zajęcie II miejsca w Konkursie Polskiego Towarzystwa Ciekłokrystalicznego „na najlepszą pracę magisterską z zakresu ciekłych kryształów”.

• Noc Innowacji 2021

17-09-2021
    Noc Innowacji 2021

Zapraszamy na warsztaty i pokazy organizowane z okazji Nocy Innowacji na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.

Czas wydarzenia: 9 października 2021, godz. 19:00–22:00

Miejsce wydarzenia: Politechnika Łódzka, budynek Instytutu Fizyki, ul. Wólczańska 217/221, Łódź

REJESTRACJA I PROGRAM WYDARZENIA

• POTOR7

04-09-2021
    POTOR7

W dniach 20-23.09.2021 Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej ma zaszczyt gościć VII doroczną konferencję Polskiego Towarzystwa Relatywistycznego. Więcej informacji na stronie konferencji.