Wiadomości dla kategorii Instytut Fizyki

 • Nowe narzędzia chemii kwantowej

  Opublikowano dnia:
  31-08-2022
  Nowe narzędzia chemii kwantowej

  Nowe narzędzia obliczeniowe oparte na metodzie DMRG (density matrix renormalization group) powstaną w Zespole Chemii Kwantowej Instytutu Fizyki przy współpracy z naukowcami z Czeskiej Akademii Nauk.

 • Corning Day

  Opublikowano dnia:
  29-04-2022
  Corning Day

  Corning Day już 11 maja na Politechnice Łódzkiej! Ruszyły zapisy na praktyczne warsztaty dla studentów!

  Konkretne przykłady biznesowe i solidna dawka praktycznej wiedzy – to tylko niektóre z powodów, dla których warto wziąć udział w tegorocznym Corning Day!

 • Prestiżowe zaproszenie

  Opublikowano dnia:
  20-04-2022
  Prestiżowe zaproszenie

  Fascynujący świat kryształów biogenicznych

  Nasza koleżanka z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej, pani profesor Jolanta Prywer, została poproszona przez prestiżowe czasopismo Science do napisania artykułu o fascynujących obiektach naszego świata — kryształach biogenicznych.

 • Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim — nagranie

  Opublikowano dnia:
  14-03-2022
  Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim — nagranie

  Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu prof. Macieja Dunajskiego — „Cztery oblicza geometrii”.

 • Punkt informacyjno-rekrutacyjny dla studentów i pracowników ukraińskich uczelni

  Opublikowano dnia:
  04-03-2022
  Punkt informacyjno-rekrutacyjny dla studentów i pracowników ukraińskich uczelni

  Nr tel. stacjonarnego: +48 785 289 588
  Nr tel. komórkowego: +48 42 638 38 90
  Adres e-mail: ukraine@info.p.lodz.pl

  Adres:
  ul. Żwirki 36
  budynek A16
  90-539 Łodź

 • Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim

  Opublikowano dnia:
  02-03-2022
  Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim

  Z okazji obchodów dnia Liczby Pi, serdecznie zapraszamy na seminarium „Cztery oblicza geometrii” prof. Macieja Dunajskiego — absolwenta Wydziału FTIMS i Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Oxfordzie, obecnie profesora fizyki matematycznej na Uniwersytecie w Cambridge.

 • Dr Agnieszka Krzemińska-Kowalska otrzymała nagrodą Löwdin Postdoctoral Associate Award

  Opublikowano dnia:
  21-02-2022
  Dr Agnieszka Krzemińska-Kowalska otrzymała nagrodą Löwdin Postdoctoral Associate Award

  Dr inż. Agnieszka Krzemińska-Kowalska pracująca w Zespole Chemii Kwantowej w Instytucie Fizyki PŁ wraz z Prof. dr hab. inż. Katarzyną Pernal i Dr Michałem Hapka otrzymała nagrodę Löwdin Postdoctoral Associate Award na międzynarodowej konferencji Sanibel Sympozjum odbywającej się w dniach 13-18 luty 2022 r. na wyspie St. Simon, Georgia, USA.

 • Rusza program dla najzdolniejszych studentów Politechniki Łódzkiej!

  Opublikowano dnia:
  04-02-2022
  Rusza program dla najzdolniejszych studentów Politechniki Łódzkiej!

  Jesteś studentem pierwszego roku i chcesz sprawdzić się w roli naukowca?

  A może planujesz wyjechać za granicę i zdobywać doświadczenie w pracy laboratoryjnej?

  Program E2TOP to dla Ciebie najlepszy sposób na potęgowanie możliwości!

  Rekrutacja rusza już 9 lutego i potrwa do 16 lutego.

 • ​Ogłoszenie wyników Konkursu „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców”

  Opublikowano dnia:
  09-01-2022
  ​Ogłoszenie wyników Konkursu „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców”

  W ramach konkursu obejmującego program „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców” Politechniki Łódzkiej w dyscyplinie nauki fizyczne ogłoszonego przez Dyrektora Instytutu Fizyki PŁ 15 listopada 2021 roku, dotyczącego grantów wewnętrznych Politechniki Łódzkiej, przyznano dwa finansowania:

 • FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców

  Opublikowano dnia:
  09-11-2021
  FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców

  Dyrektor Instytutu Fizyki PŁ ogłasza konkurs na granty wewnętrzne w ramach programu „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców” Politechniki Łódzkiej w dyscyplinie nauki fizyczne.

 • Nowatorstwo i potencjane zastosowania odkrycia zespołu pod kierownictwem prof. Tomasza Czyszanowskiego dostrzeżone w artykule z serii News & Views zamieszczonym w Nature Photonics

  Opublikowano dnia:
  09-11-2021
  Nowatorstwo i potencjane zastosowania odkrycia zespołu pod kierownictwem prof. Tomasza Czyszanowskiego dostrzeżone w artykule z serii News & Views zamieszczonym w Nature Photonics

  W pracy "Boosting the output power of large-aperture lasers by breaking their circular symmetry" opublikowanej w Optica1, zespół naukowców z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej, Sieci Łukasiewicz-IMiF, Technical University Berlin i Universitat de les Illes Balears, pracujących pod kierownictwem prof. Tomasza Czyszanowskiego, opisał odkrycie nowego zjawiska polegającego na zwiększeniu mocy optycznej emitowanej przez lasery VCSEL w wyniku złamania ich symetrii cylindrycznej.

 • Nagrodzona praca magisterska

  Opublikowano dnia:
  26-10-2021
  Nagrodzona praca magisterska

  Podczas XXIII Conference on Liquid Crystals, Chemistry, Physics and Applications, która odbyła się w dniach 18 – 22 października 2021 w Karpaczu, nasz absolwent i obecnie doktorant Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej PŁ, mgr inż. Michał Szmigielski otrzymał dyplom za zajęcie II miejsca w Konkursie Polskiego Towarzystwa Ciekłokrystalicznego „na najlepszą pracę magisterską z zakresu ciekłych kryształów”.

 • Noc Innowacji 2021

  Opublikowano dnia:
  17-09-2021
  Noc Innowacji 2021

  Zapraszamy na warsztaty i pokazy organizowane z okazji Nocy Innowacji na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.

  Czas wydarzenia: 9 października 2021, godz. 19:00–22:00

  Miejsce wydarzenia: Politechnika Łódzka, budynek Instytutu Fizyki, ul. Wólczańska 217/221, Łódź

  REJESTRACJA I PROGRAM WYDARZENIA

 • POTOR7

  Opublikowano dnia:
  04-09-2021
  POTOR7

  W dniach 20-23.09.2021 Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej ma zaszczyt gościć VII doroczną konferencję Polskiego Towarzystwa Relatywistycznego. Więcej informacji na stronie konferencji.

 • Prestiżowe zaproszenie

  Opublikowano dnia:
  02-06-2021
  Prestiżowe zaproszenie

  Prof. Katarzyna Pernal, fot. arch. prywatne

  Prof. dr hab. Katarzyna Pernal została zaproszona do napisania artykułu przedstawiającego postęp w dziedzinie struktury elektronowej. Zaproszenie wystosowało czasopismo Nature Reviews Chemistry. Jest to czasopismo o dużym zasięgu, znacznym wpływie i ustabilizowanej renomie.

 • Nominowanie do "Polskiego Nobla"

  Opublikowano dnia:
  02-06-2021
  Nominowanie do "Polskiego Nobla"

  Prof. Katarzyna Pernal, fot. arch. prywatne

  Nasza koleżanka Prof. dr hab. Katarzyna Pernal, która jest autorką nowatorskich badań w dziedzinie teorii struktury elektronowej, znalazła się w gronie 12 kandydatów nominowanych do pierwszej edycji Nagrody Heisiga, nazywanej "Polskim Noblem".

 • Dzień Wydziału FTIMS

  Opublikowano dnia:
  12-04-2021
  Dzień Wydziału FTIMS

  Dzień Wydziału FTIMS jest wydarzeniem organizowanym przez Wydziałową Radę Samorządu Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Jednostka współpracuje z firmami zewnętrznymi, takimi jak BinarApps, HTD Health, Commerzbank, MakoLab czy Accenture, oraz z pracownikami Instytutów Wydziału FTIMS Politechniki Łódzkiej. Wydarzenie kierowane jest do studentów, którzy poszukują ofert pracy lub stażu/praktyk wakacyjnych, jak i do uczniów klas maturalnych, przed którymi stoi wybór dalszej ścieżki kształcenia na studiach wyższych. Tegoroczna edycja Dnia Wydziału FTIMS odbędzie się w dniach 26.04 - 30.04 Więcej informacji znajduję się na wydarzeniu na Facebooku, gdzie podawane są najświeższe wiadomości: https://www.facebook.com/events/266137805193397.

 • Zapraszenie na spotkania z ekspertkami – absolwentkami Politechniki Łódzkiej – w ramach Perspektywy Women in Tech Summit

  Opublikowano dnia:
  04-12-2020
  Zapraszenie na spotkania z ekspertkami – absolwentkami Politechniki Łódzkiej – w ramach Perspektywy Women in Tech Summit

  Joanna Polus, Dyrektor Jakości EMEA w Corning oraz Katarzyna Pakuła-Nockowska, Starszy Specjalista ds. Jakości EMEA wystąpią podczas Perspektywy Women in Tech Summit obok ekspertów z organizacji takich jak: Facebook, Netflix, NASA czy Amazon. Specjalistki są absolwentkami Politechniki Łódzkiej. Joanna Polus ukończyła Centrum Kształcenia Międzynarodowego, a Katarzyna Pakuła-Nockowska – Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Przedstawicielki Corning poprowadzą warsztat: „The Glass Age – topologies and elements of fiber optic telecom networks”.

 • PŁ w Europejskim Centrum Doskonałości

  Opublikowano dnia:
  04-11-2020
  PŁ w Europejskim Centrum Doskonałości

  Naukowcy z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej są zaangażowani w tworzenie programów do symulacji kwantowych, które będą wykorzystane do powstających komputerów zdolnych do osiągnięcia mocy obliczeniowej 1 eksaflopsa tj. 1 000 000 000 000 000 000 lub 1×10 18 operacji na sekundę!

 • Pierwszy w Polsce prototyp lasera VCSEL

  Opublikowano dnia:
  08-06-2020
  Pierwszy w Polsce prototyp lasera VCSEL

  Koleżanki i koledzy z Zespołu Fotoniki pod kierunkiem prof. Tomasza Czyszanowskiego we współpracy z Politechniką Warszawską oraz partnerem przemysłowym, firmą VIGO System, opracowali prototyp lasera z pionową wnęką rezonansową - VCSEL. Więcej szczegółów tutaj.

Wyświetlaj 25