Wiadomości dla kategorii Instytut Fizyki

 • Nowe narzędzia chemii kwantowej

  Opublikowano dnia:
  31-08-2022
  Nowe narzędzia chemii kwantowej

  Nowe narzędzia obliczeniowe oparte na metodzie DMRG (density matrix renormalization group) powstaną w Zespole Chemii Kwantowej Instytutu Fizyki przy współpracy z naukowcami z Czeskiej Akademii Nauk.

 • Corning Day

  Opublikowano dnia:
  29-04-2022
  Corning Day

  Corning Day już 11 maja na Politechnice Łódzkiej! Ruszyły zapisy na praktyczne warsztaty dla studentów!

  Konkretne przykłady biznesowe i solidna dawka praktycznej wiedzy – to tylko niektóre z powodów, dla których warto wziąć udział w tegorocznym Corning Day!

 • Prestiżowe zaproszenie

  Opublikowano dnia:
  20-04-2022
  Prestiżowe zaproszenie

  Fascynujący świat kryształów biogenicznych

  Nasza koleżanka z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej, pani profesor Jolanta Prywer, została poproszona przez prestiżowe czasopismo Science do napisania artykułu o fascynujących obiektach naszego świata — kryształach biogenicznych.

 • Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim — nagranie

  Opublikowano dnia:
  14-03-2022
  Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim — nagranie

  Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu prof. Macieja Dunajskiego — „Cztery oblicza geometrii”.

 • Punkt informacyjno-rekrutacyjny dla studentów i pracowników ukraińskich uczelni

  Opublikowano dnia:
  04-03-2022
  Punkt informacyjno-rekrutacyjny dla studentów i pracowników ukraińskich uczelni

  Nr tel. stacjonarnego: +48 785 289 588
  Nr tel. komórkowego: +48 42 638 38 90
  Adres e-mail: ukraine@info.p.lodz.pl

  Adres:
  ul. Żwirki 36
  budynek A16
  90-539 Łodź

 • Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim

  Opublikowano dnia:
  02-03-2022
  Spotkanie z prof. Maciejem Dunajskim

  Z okazji obchodów dnia Liczby Pi, serdecznie zapraszamy na seminarium „Cztery oblicza geometrii” prof. Macieja Dunajskiego — absolwenta Wydziału FTIMS i Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Oxfordzie, obecnie profesora fizyki matematycznej na Uniwersytecie w Cambridge.

 • Dr Agnieszka Krzemińska-Kowalska otrzymała nagrodą Löwdin Postdoctoral Associate Award

  Opublikowano dnia:
  21-02-2022
  Dr Agnieszka Krzemińska-Kowalska otrzymała nagrodą Löwdin Postdoctoral Associate Award

  Dr inż. Agnieszka Krzemińska-Kowalska pracująca w Zespole Chemii Kwantowej w Instytucie Fizyki PŁ wraz z Prof. dr hab. inż. Katarzyną Pernal i Dr Michałem Hapka otrzymała nagrodę Löwdin Postdoctoral Associate Award na międzynarodowej konferencji Sanibel Sympozjum odbywającej się w dniach 13-18 luty 2022 r. na wyspie St. Simon, Georgia, USA.

 • Rusza program dla najzdolniejszych studentów Politechniki Łódzkiej!

  Opublikowano dnia:
  04-02-2022
  Rusza program dla najzdolniejszych studentów Politechniki Łódzkiej!

  Jesteś studentem pierwszego roku i chcesz sprawdzić się w roli naukowca?

  A może planujesz wyjechać za granicę i zdobywać doświadczenie w pracy laboratoryjnej?

  Program E2TOP to dla Ciebie najlepszy sposób na potęgowanie możliwości!

  Rekrutacja rusza już 9 lutego i potrwa do 16 lutego.

 • ​Ogłoszenie wyników Konkursu „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców”

  Opublikowano dnia:
  09-01-2022
  ​Ogłoszenie wyników Konkursu „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców”

  W ramach konkursu obejmującego program „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców” Politechniki Łódzkiej w dyscyplinie nauki fizyczne ogłoszonego przez Dyrektora Instytutu Fizyki PŁ 15 listopada 2021 roku, dotyczącego grantów wewnętrznych Politechniki Łódzkiej, przyznano dwa finansowania:

 • FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców

  Opublikowano dnia:
  09-11-2021
  FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców

  Dyrektor Instytutu Fizyki PŁ ogłasza konkurs na granty wewnętrzne w ramach programu „FU2N – Fundusz Udoskonalania Umiejętności Młodych Naukowców” Politechniki Łódzkiej w dyscyplinie nauki fizyczne.

 • Nowatorstwo i potencjane zastosowania odkrycia zespołu pod kierownictwem prof. Tomasza Czyszanowskiego dostrzeżone w artykule z serii News & Views zamieszczonym w Nature Photonics

  Opublikowano dnia:
  09-11-2021
  Nowatorstwo i potencjane zastosowania odkrycia zespołu pod kierownictwem prof. Tomasza Czyszanowskiego dostrzeżone w artykule z serii News & Views zamieszczonym w Nature Photonics

  W pracy "Boosting the output power of large-aperture lasers by breaking their circular symmetry" opublikowanej w Optica1, zespół naukowców z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej, Sieci Łukasiewicz-IMiF, Technical University Berlin i Universitat de les Illes Balears, pracujących pod kierownictwem prof. Tomasza Czyszanowskiego, opisał odkrycie nowego zjawiska polegającego na zwiększeniu mocy optycznej emitowanej przez lasery VCSEL w wyniku złamania ich symetrii cylindrycznej.

 • Nagrodzona praca magisterska

  Opublikowano dnia:
  26-10-2021
  Nagrodzona praca magisterska

  Podczas XXIII Conference on Liquid Crystals, Chemistry, Physics and Applications, która odbyła się w dniach 18 – 22 października 2021 w Karpaczu, nasz absolwent i obecnie doktorant Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej PŁ, mgr inż. Michał Szmigielski otrzymał dyplom za zajęcie II miejsca w Konkursie Polskiego Towarzystwa Ciekłokrystalicznego „na najlepszą pracę magisterską z zakresu ciekłych kryształów”.

 • Noc Innowacji 2021

  Opublikowano dnia:
  17-09-2021
  Noc Innowacji 2021

  Zapraszamy na warsztaty i pokazy organizowane z okazji Nocy Innowacji na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.

  Czas wydarzenia: 9 października 2021, godz. 19:00–22:00

  Miejsce wydarzenia: Politechnika Łódzka, budynek Instytutu Fizyki, ul. Wólczańska 217/221, Łódź

  REJESTRACJA I PROGRAM WYDARZENIA

 • POTOR7

  Opublikowano dnia:
  04-09-2021
  POTOR7

  W dniach 20-23.09.2021 Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej ma zaszczyt gościć VII doroczną konferencję Polskiego Towarzystwa Relatywistycznego. Więcej informacji na stronie konferencji.

 • Prestiżowe zaproszenie

  Opublikowano dnia:
  02-06-2021
  Prestiżowe zaproszenie

  Prof. Katarzyna Pernal, fot. arch. prywatne

  Prof. dr hab. Katarzyna Pernal została zaproszona do napisania artykułu przedstawiającego postęp w dziedzinie struktury elektronowej. Zaproszenie wystosowało czasopismo Nature Reviews Chemistry. Jest to czasopismo o dużym zasięgu, znacznym wpływie i ustabilizowanej renomie.

 • Nominowanie do "Polskiego Nobla"

  Opublikowano dnia:
  02-06-2021
  Nominowanie do "Polskiego Nobla"

  Prof. Katarzyna Pernal, fot. arch. prywatne

  Nasza koleżanka Prof. dr hab. Katarzyna Pernal, która jest autorką nowatorskich badań w dziedzinie teorii struktury elektronowej, znalazła się w gronie 12 kandydatów nominowanych do pierwszej edycji Nagrody Heisiga, nazywanej "Polskim Noblem".

 • Dzień Wydziału FTIMS

  Opublikowano dnia:
  12-04-2021
  Dzień Wydziału FTIMS

  Dzień Wydziału FTIMS jest wydarzeniem organizowanym przez Wydziałową Radę Samorządu Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Jednostka współpracuje z firmami zewnętrznymi, takimi jak BinarApps, HTD Health, Commerzbank, MakoLab czy Accenture, oraz z pracownikami Instytutów Wydziału FTIMS Politechniki Łódzkiej. Wydarzenie kierowane jest do studentów, którzy poszukują ofert pracy lub stażu/praktyk wakacyjnych, jak i do uczniów klas maturalnych, przed którymi stoi wybór dalszej ścieżki kształcenia na studiach wyższych. Tegoroczna edycja Dnia Wydziału FTIMS odbędzie się w dniach 26.04 - 30.04 Więcej informacji znajduję się na wydarzeniu na Facebooku, gdzie podawane są najświeższe wiadomości: https://www.facebook.com/events/266137805193397.

 • Zapraszenie na spotkania z ekspertkami – absolwentkami Politechniki Łódzkiej – w ramach Perspektywy Women in Tech Summit

  Opublikowano dnia:
  04-12-2020
  Zapraszenie na spotkania z ekspertkami – absolwentkami Politechniki Łódzkiej – w ramach Perspektywy Women in Tech Summit

  Joanna Polus, Dyrektor Jakości EMEA w Corning oraz Katarzyna Pakuła-Nockowska, Starszy Specjalista ds. Jakości EMEA wystąpią podczas Perspektywy Women in Tech Summit obok ekspertów z organizacji takich jak: Facebook, Netflix, NASA czy Amazon. Specjalistki są absolwentkami Politechniki Łódzkiej. Joanna Polus ukończyła Centrum Kształcenia Międzynarodowego, a Katarzyna Pakuła-Nockowska – Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Przedstawicielki Corning poprowadzą warsztat: „The Glass Age – topologies and elements of fiber optic telecom networks”.

 • PŁ w Europejskim Centrum Doskonałości

  Opublikowano dnia:
  04-11-2020
  PŁ w Europejskim Centrum Doskonałości

  Naukowcy z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej są zaangażowani w tworzenie programów do symulacji kwantowych, które będą wykorzystane do powstających komputerów zdolnych do osiągnięcia mocy obliczeniowej 1 eksaflopsa tj. 1 000 000 000 000 000 000 lub 1×10 18 operacji na sekundę!

 • Pierwszy w Polsce prototyp lasera VCSEL

  Opublikowano dnia:
  08-06-2020
  Pierwszy w Polsce prototyp lasera VCSEL

  Koleżanki i koledzy z Zespołu Fotoniki pod kierunkiem prof. Tomasza Czyszanowskiego we współpracy z Politechniką Warszawską oraz partnerem przemysłowym, firmą VIGO System, opracowali prototyp lasera z pionową wnęką rezonansową - VCSEL. Więcej szczegółów tutaj.

 • Nagroda Ministra dla Zespołu Chemii Kwantowej

  Opublikowano dnia:
  12-03-2020
  Nagroda Ministra dla Zespołu Chemii Kwantowej

  Członkowie Zespołu Chemii Kwantowej działającego w naszym instytucie, pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Katarzyny Pernal w składzie: dr inż. Ewa Pastorczak, dr Michał Hapka otrzymali nagrodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.

 • Poszukiwany doktorant/doktorantka

  Opublikowano dnia:
  05-01-2020
  Poszukiwany doktorant/doktorantka

  Instytut Fizyki ogłasza nabór doktorantów w projekcie „Podfalowe siatki MHCG jako aktywne zwierciadła
  dla nowej klasy kwantowych laserów kaskadowych z pionową wnęką rezonansową”

 • Warsztaty dla studentów w ramach Corning Day

  Opublikowano dnia:
  21-11-2019
  Warsztaty dla studentów w ramach Corning Day

  Zapraszamy prowadzonymi przez Firmę Corning w ramach wydarzenia Corning Day w dniu 28 listopada.

 • Corning Day

  Opublikowano dnia:
  21-11-2019
  Corning Day

  Zapraszamy studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej na CORNING DAY Inżynier Przyszłości w Perspektywie Przemysłu 4.0 w dniu 28 listopada 2019 o godz. 12:00 w audytorium F10.

 • Oferta pracy dla post-doca

  Opublikowano dnia:
  20-11-2019
  Oferta pracy dla post-doca

  Instytut Fizyki ogłasza nabór na stanowisko typu post-doc w projekcie „Fotoniczny procesor analogowy wykorzystujący nieliniową odpowiedź laserów VCSEL”

 • Konkurs na stypendystę w projekcie badawczym

  Opublikowano dnia:
  02-10-2019
  Konkurs na stypendystę w projekcie badawczym

  Nazwa jednostki: Instytut Fizyki, Politechnika Łódzka

  Nazwa stanowiska: student stypendysta

 • Konkurs na stanowisko typu post-doc

  Opublikowano dnia:
  11-09-2019
  Konkurs na stanowisko typu post-doc

  Konkurs na stanowisko typu post-doc w ramach projektu badawczego NCN OPUS: "Funkcjonał gęstości par i gęstości elektronowej dla efektywnego opisu powierzchni energii potencjalnej stanów wzbudzonych cząsteczek". Kierownik projektu: Oleg Gritsenko.

 • Nominacja profesorska!

  Opublikowano dnia:
  26-08-2019
  Nominacja profesorska!

  W dniu 25 czewca 2019 r. naszej koleżance dr hab. inż. Jolancie Prywer prof. PŁ został nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora nauk fizycznych.

  Gratulacje!

 • Nowy profesor!

  Opublikowano dnia:
  22-05-2019
  Nowy profesor!

  W dniu 9 maja 2019 r. naszemu koledze dr hab. inż. Tomaszowi Czyszanowskiemu prof. PŁ został nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora nauk fizycznych.

  Gratulacje!

 • Oferta pracy dla post-doca

  Opublikowano dnia:
  01-03-2019
  Oferta pracy dla post-doca

  Instytut Fizyki ogłasza nabór na stanowisko typu post-doc w projekcie „Siatki podfalowe jako ultracienkie zwierciadła laserów typu VCSEL”.

 • Oferta pracy dla doktoranta/doktorantki

  Opublikowano dnia:
  01-03-2019
  Oferta pracy dla doktoranta/doktorantki

  Instytut Fizyki ogłasza nabór na stanowisko doktoranta, studenta - stypendysty w projekcie „Siatki podfalowe jako ultracienkie zwierciadła laserów typu VCSEL”.

 • Corning Day

  Opublikowano dnia:
  29-11-2018
  Corning Day

  W środę 5 grudnia na Politechnice Łódzkiej odbędzie się Corning Day. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:10 w sali F10 w Instytucie Informatyki (III piętro). Dla pierwszych 50 studentów, którzy przyjdą na to wydarzenie czekają niespodzianki.

 • Nowy doktor

  Opublikowano dnia:
  22-06-2018
  Nowy doktor

  Absolwent studiów doktoranckich na kierunku Fizyka Techniczna mgr inż. Przemysław Brzykcy w dniu 7 kwietna 2018 obronił pracę doktorską z fizyki. Praca została wykonana w Instytucie Fizyki pod kierunkiem dr hab. inż. Jaromira Tośka

  Gratulacje!

 • Stanowisko typu post-doc

  Opublikowano dnia:
  21-05-2018
  Stanowisko typu post-doc

  Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej oferuje stanowisko typu post-doc w projekcie ,,Dynamiczny model lasera VCSEL przeznaczonego do systemów optycznego przesyłu danych na małe odległości''. Oferty należy wysyłać pocztą elektroniczną na adres michal.wasiak@p.lodz.pl do 4 czerwca 2018 r.

 • ​Corning Day na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej już 10 maja!

  Opublikowano dnia:
  07-05-2018
  ​Corning Day na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej już 10 maja!

  Płatne programy stażowe, po których ponad połowa uczestników otrzymuje propozycję zatrudnienia, możliwość przygotowania pracy dyplomowej we współpracy z firmą, cykl eksperckich warsztatów i wykładów – to tylko niektóre z możliwości, jakie oferuje studentom firma Corning. Przyjdź 10 maja na stoisko Corning i dowiedz się, co amerykańska firma może Ci zaoferować!

 • Nowy Doktor Habilitowany

  Opublikowano dnia:
  27-04-2018
  Nowy Doktor Habilitowany

  W dniu 26 kwietnia 2018 r. Rada Naukowa Instytutu Fizyki PAN nadała dr. inż. Michałowi Wasiakowi stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk fizycznych w  dyscyplinie fizyka. W związku z tym składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

 • Habilitacja pracownika Inytutu

  Opublikowano dnia:
  23-04-2018
  Habilitacja pracownika Inytutu

  Pracownik Instytutu Fizyki, dr inż. Maciej Dems uzyskał w dniu 19 lutego br. stopień naukowy doktora habilitowanego w obszarze nauk ścisłych w dziedzinie nauk fizycznych w dyscyplinie fizyka.

  Gratulujemy!

 • Dofinansowanie z programu HOMING

  Opublikowano dnia:
  20-03-2018
  Dofinansowanie z programu HOMING

  12 młodych doktorów otrzymało dofinansowanie z programu HOMING na realizację innowacyjnych projektów jest wśród nich nasza koleżanka dr inż. Paulina Komar, która powróciła do Polski, aby tu realizować swoje badania. Więcej informacji na stronie PAP.

 • Nowy doktor!

  Opublikowano dnia:
  13-03-2018
  Nowy doktor!

  Jako pierwszy absolwent studiów doktoranckich na kierunku Fizyka Techniczna w dniu 1 marca, pracę doktorską z fizyki obronił z wyróżnieniem mgr inż. Marcin Olszyński. Praca została wykonana w Instytucie Fizyki pod kierunkiem dr hab. inż. Jolanty Prywer prof. PŁ.

  Gratulacje!

 • Stypendium - nabór do 1 marca

  Opublikowano dnia:
  06-02-2018
  Stypendium - nabór do 1 marca

  Instytut Fizyki ogłasza nabór na stanowisko doktoranta, studenta - stypendysty w projekcie „Kwantowy laser kaskadowy z pionową wnęką rezonansową”.

 • Oferta pracy dla doktoranta w projekcie NCN

  Opublikowano dnia:
  01-02-2018
  Oferta pracy dla doktoranta w projekcie NCN

  Nazwa jednostki: Instytut Fizyki, Politechnika Łódzka

  Nazwa stanowiska: doktorant stypendysta

 • Udział naszych studentów w 9. Międzynarodowej Szkole Energetyki Jądrowej

  Opublikowano dnia:
  15-12-2017
  Udział naszych studentów w 9. Międzynarodowej Szkole Energetyki Jądrowej

  W dniach 14-17 listopada studenci kierunku Science and Technology wzięli udział w 9. Międzynarodowej Szkole Energetyki Jądrowej zorganizowanej przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

 • Nowy doktor!

  Opublikowano dnia:
  07-12-2017
  Nowy doktor!

  W dniu 6 grudnia pracę doktorską z fizyki obronił z wyróżnieniem nasz kolega mgr inż. Adam Sokół. Praca została wykonana w Instytucie Fizyki pod kierunkiem dr hab. inż. Roberta Sarzały prof. PŁ.

  Gratulacje!

 • Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra inż. Adama Sokoła

  Opublikowano dnia:
  01-12-2017
  Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra inż. Adama Sokoła

  W dniu 6.12.2017 r. o godz. 12.15 w Auli „Arena Magica” B14 (parter) w Instytucie Fizyki, przy ul. Wólczańskiej 219 w Łodzi odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra inż. Adama Sokoła zatytułowanej: "Modelowanie zjawisk fizycznych w optycznie pompowanych laserach typu VECSEL".

 • Konkurs na stanowisko typu post-doc

  Opublikowano dnia:
  20-11-2017
  Konkurs na stanowisko typu post-doc

  Konkurs na stanowisko typu post-doc w ramach projektu badawczego o numerze 2016/23/B/ST4/02848 pt: Opracowanie nowych metod obliczeniowych dla oddziaływań molekularnych w układach o charakterze wieloreferencyjnym. Kierownik projektu: prof. dr hab. Katarzyna Pernal

Wyświetlaj 50