Atom dla Nauki

Opublikowano dnia:
08-12-2015

Relacja z przebiegu Debat szkolnych, w ramach programu "Atom dla Nauki"

W dniu 16 października w XX V Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Łodzi odbył się finał debat szkolnych dotyczących energetyki jądrowej. Wydarzenie zostało przygotowane i zrealizowane przez Politechniką Łódzką w ramach porozumienia z głównym organizatorem i sponsorem programu "Atom dla Nauki", Spółkę PGE EJ1, odpowiedzialną za wdrożenie programu i realizację budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Program debat szkolnych rozpoczął się wiosną b.r., kiedy to uczniowie dwóch szkół z Województwa Łódzkiego: XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego z Łodzi oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego z Bełchatowa rozegrali pomiędzy sobą debatę pokazową mającą na celu zaprezentowanie idei prowadzenia debat i dyskusji prowadzonych tą właśnie metodą. Tematem debaty pokazowej była teza "Energetyka jądrowa jako ekologiczne źródło energii".

Ostatecznie, do udziału w debatach zaplanowanych na październik zgłosiło się 6 szkół z Łodzi i Województwa Łódzkiego:

  • 1) I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego z Bełchatowa,
  • 2) XXV Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego z Łodzi,
  • 3) XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej z Łodzi,
  • 4) Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 9 z Łodzi,
  • 5) Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 22 z Łodzi, oraz
  • 6) Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Łodzi.

W organizację i prowadzenie debat zaangażowani byli zarówno pracownicy i nauczyciele akademiccy z Politechniki Łódzkiej (Instytut Fizyki, Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej, Dział Promocji), jak również nauczyciele z XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Łodzi.

W ramach przygotowań do debat, dla uczniów i nauczycieli - uczestników debat i opiekunów drużyn, opracowano materiały szkoleniowe dotyczące idei prowadzenia debat oraz zasad towarzyszących ich prowadzeniu.Spośród zmagających się drużyn, wyłoniono najlepszą. Okazała się nią drużyna z

XXV Liceum Ogólnokształcącego z Łodzi. Drugie miejsce zajęła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie, a trzecie Zespół Ponadgimnazjalnych nr 9 z Łodzi.

Po ogłoszeniu wyników uczestnikom debat wręczono atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Wydarzenie było zorganizowane w ramach tegorocznej edycji programu „Atom dla Nauki” prowadzonego przez spółkę PGE EJ1 odpowiedzialną za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, we współpracy z Politechniką Łódzką.